Blog

Erzurum Oteli Atlas Otel

Erzurum Atatürk Evi

22Ağu
Müze Çaykara Caddesi, Çaykara Sokak’ta bulunmaktadır. XIX. yüzyılın sonlarında Erzurumlu bir zengin tarafından konak olarak yaptırılmıştır. 1915-1916 yıllarında 9 ay kadar kısa bir süre için Alman Konsolosluğu olarak kullanılan yapı, 12 Mart 1918 tarihinde Erzurum’un kurtuluşundan sonra Erzurum Valiliği’ne ikametgâh olarak verilmiştir. Vali Mahir Akkaya 3 Temmuz 1919 tarihine kadar burada oturmuş, onun Erzurum’dan ayrılması ile konak boşalmıştır. Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmasından sonra kongre için gelmiş olduğu Erzurum’daki bu konağa 9 Temmuz 1919 tarihinde Hüseyin Rauf Bey ve arkadaşları ile yerleşmeleri, 29 Ağustos 1919 tarihine kadar 52 gün Erzurum Kongresi çalışmalarını sürdürmeleri ile konak, tarihsel bir önem kazanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Erzurum’dan ayrılmaları üzerine ev yine vali konağı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Atlas Otel’e 5 dakika mesafede

Erzurum’un tam kalbinde konumlanan Otelimize 5 dakika mesafede olan olan Atatütürk Evi gibi Erzurum’a gelindiğinde görülmesi gereken diğer tararihi bölgelerimiz.
  • Yakutiye Medresesi
  • Palandöken Kayak Merkezi
  • Erzurum Kalesi
  • Erzurum Tren Garı
  • Meryem Ana Kilisesi
Şehrin ve tarihin kalbindeki otelimize bilgi ve rezervasyon için iletişim numaramız üzerinden hemen iletişime geçebilirsiniz.

LEAVE A COMMENT

Call Now ButtonREZERVASYON AL
×